Blacharstwo i lakiernictwo z przymrużeniem oka ; – czyli ile można pracować … : )
Tuesday April 23rd 2019

JAK ZAŁATAĆ DZIURY WŁÓKNEM I ŻYWICĄ EPOKSYDOWĄ?

Rysy, przebarwienia czy odpryski lakieru to niewielki problem w porównaniu do sytuacji, gdy w karoserii znajdziemy dziurę. Nic nie jest wieczne i nawet w stosunkowo dobrze konserwowanych, ale wiekowych pojazdach spotkać można się z podobnymi problemami. Niewielka dziurka może być poważnym problemem – wymiana całego elementu karoserii to spory wydatek. Można jednak sobie z tym poradzić nieco inną metodą – wykorzystując do tego celu wytrzymałe włókno szklane oraz żywicę epoksydową. Jak wygląda proces naprawy z użyciem tych surowców?

latanie dziur w samochodzie żywicą

Skąd się biorą dziury w karoserii?

Wyróżnić można dwie podstawowe przyczyny powstawania dziur w karoserii samochodowej. Pierwszą z nich są uszkodzenia mechaniczne – np. przebicie elementu przez ostry kawałek metalu zaczepiony przy wyjeżdżaniu z parkingu. Drugim powodem powstawania otworów jest znienawidzona przez wszystkich rdza. Nawet drobne ognisko korozji może w niewidocznym miejscu rozwijać się pod lakierem, powodując po pewnym czasie, że utleniony metal wykrusza się, pozostawiając w tym miejscu ubytek.

Z drobnymi dziurami można walczyć samodzielnie – przeznaczone są do tego specjalne maty z włókna szklanego, które pozwalają uzupełnić powstały ubytek. Czy można w ten sposób jednak załatać każdy otwór? Zdecydowanie nie – własnoręczne naprawy z użyciem włókien i żywic to w praktyce jedynie metoda kosmetyczna, z pomocą której można pozbyć się stosunkowo małych uszkodzeń. W przypadku dziur o dużej średnicy lub ubytków w elementach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo prowadzenia auta nie mają one zastosowania.

Jak załatać dziurę w karoserii włóknem szklanym?

Pierwszą czynnością niezbędną do prawidłowego wykonania naprawy jest oczyszczenie dziury oraz jej okolic – wymagać będzie to sporego nakładu pracy ręcznej lub użycia szlifierki kątowej. Lakier warto zedrzeć ze sporym naddatkiem, upewniając się, że nie ma w okolicach dalszych ognisk korozji. Do pracy z włóknem szklanym trzeba także wyposażyć się w gumowe rękawiczki, gdyż tworzywo to pozostawia w skórze drobne włókienka, które kaleczą palce i powoduję bardzo nieprzyjemne swędzenie.

Odpowiednio przycięte włókno szklane trzeba nałożyć na dziurę i przygotować żywicę epoksydową. Do tego celu najlepiej przygotować sobie szklane naczynie o grubych ściankach, gdyż dodanie utwardzacza do żywicy powoduje reakcję chemiczną, której wynikiem jest spory wzrost temperatury mieszaniny. Gotową żywicą nasączamy włókno, a w razie konieczności dodajemy kolejne jego warstwy, aż do całkowitego zamaskowania dziury. Całość pozostawiamy do wyschnięcia i utwardzenia.

Kolejnym krokiem jest szlifowanie gotowej łaty – z grubsza można zrobić to z pomocą elektrycznej szlifierki, ale wykończenie warto wykonać ręcznie z pomocą drobnego papieru ściernego. Wygładzone włókno pokrywany podkładem w aerozolu i szpachlujemy w celu usunięcia drobnych ubytków i niedoskonałości. Najlepiej do tego celu wykorzystać szpachlówkę z dodatkiem włókien szklanych. Po wyschnięciu ponownie szlifujemy i lakierujemy na kolor reszty karoserii. W przypadku dziur wywołanych korozją, warto także zabezpieczyć wewnętrzną część elementu środkiem do konserwacji podwozia, który pomoże uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Co zrobić w przypadku większych uszkodzeń?

Jak już wspomniano, metoda ta nie nadaje się do napraw większych dziur lub elementów istotnych dla bezpieczeństwa. Nie każdy też posiada wystarczająco duże zdolności manualne, aby poradzić sobie z nakładaniem i szlifowaniem włókna szklanego. W takich wypadkach pozostaje jedynie wizyta u fachowca – dobry warsztat lakierniczy poradzi sobie z problemem szybko i fachowo, oszczędzając nerwów i wątpliwej jakości efektów chałupniczej pracy.

More from category

Nietypowe lakiery samochodowe
Nietypowe lakiery samochodowe

Niezwykły kolor lakieru samochodowego pozwala pozytywnie wyróżnić pojazd z tłumu i sprawić, że auto będzie [Read More]

Naprawy blacharskie po gradobiciu – ceny
Naprawy blacharskie po gradobiciu – ceny

Pogoda nie zawsze jest sprzymierzeńcem kierowcy. Czasami deszcz, śnieg czy lód znacząco utrudniają prowadzenie [Read More]

Lakiernictwo samochodowe – drobne poprawki
Lakiernictwo samochodowe – drobne poprawki

Drobne skazy na lakierze nie są często widoczne na pierwszy rzut oka, ale i tak są przyczyną frustracji każdego [Read More]

Czeka Cię wizyta w zakładzie blacharsko – lakierniczym? Na to zwróć uwagę!

Jeśli w ostatnim czasie przydarzył Cię wypadek samochodowy lub pojawiła się konieczność odnowienia karoserii, [Read More]

Archives